Заставка7липня 2017 року, в день коли Свята Православна Церква вшановує пам'ять Різдва Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна, та преподобних Іова (1621) та Феодосія (1629) Великоскитських Манявських, на прощу до Українського Афону прибув Святіший наш отець і патріарх усієї України Філарет та архиєреї нашої Церкви, щоби з братією обителі розділити радість торжества і поклонитися преподобним Іову і Феодосію.

 

Схимонах Іов за промислом Божим прийшов на Святу гору Афон, де, побачивши аскетичне життя афонських старців, прийняв рішення стати ченцем. Повернувшись на короткий час додому та роздавши все своє майно убогим, Іов знову прийшов на Афон, де прийняв чернечий постриг з іменем Ієзекиїл.
Протягом дванадцяти років він здійснював чернечий подвиг на Святій Афонській Горі, а почувши про укладення Берестейської унії преподобний Іов запалився ревністю в утвердженні православ’я на рідних землях і повернувся зі Святої гори на Прикарпаття, оселившися в пустинному місці біля Бетерсового потоку, де пізніше заклав Великий Манявський Скит, Український Афон.
Після відходу преподобного отця Великоскитського Іова в небесні оселі, ігумен Феодосій продовжував благочестиво керувати життям братії. Облаштувавши не тільки життя своєї обителі, а й багатьох монастирів Київської митрополії, преподобний Феодосій в 1629 р. із миром відійшов до Господа, а тіло його було покладене поруч із чесними останками його наставника преподобного Іова.
У переддень свята з благословення настоятеля монастиря, митрополита Іоасафа, в Соборному Храмі обителі намісник Українського Афону ігумен Феогност очолив всечнічне бдіння .
7 липня в Хресто-Воздвиженському монастирі богослужіння звершувалися у трьох Храмах обителі – перша Літургія звершувалась опівночі у Борисо-Глібському храмі, друга Літургія в 7 год. 30 хв. у храмі Благовіщення Пресвятої Богородиці, а третя Літургія в 10:00 год. – яку очолив Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет.
При вході в Манявську обитель під час передзвонів Святійшого Владику зустріли діти-вихованці недільної школи, які привітали Патріарха віршами та піднесли Святійшому Владиці коровай. Намісник обителі ігумен Феогност привітав Святійшого Патріарха та запросив його очолити Божественну літургію. Богослужіння було відслужене у літній каплиці на честь преподобних Іова та Феодосія Великоскитських Манявських.
За святковою божественною літургією Його Святості співслужив настоятель Хресто-Воздвиженського монастиря митрополит Івано-Франківський і Галицький Іоасаф, митрополит Чернівецький і Буковинський Данило, керуючий справами Київської Патріархії архиєпископ Вишгородський Агапіт, архиєпископ Тернопільський і Кременецький Нестор, єпископ Тернопільський і Теребовлянський Павло, єпископ Коломийський і Косівський Юліан, братія обителі та монастирських скитів на чолі з ігуменом Феогностом (Бодоряком); духовенство Івано-Франківської та інших єпархій. За богослужінням більше ніж дві тисячі вірян причастились Святих Христових Таїн.
З нагоди такого великого свята, як для всього православного люду так і для Українського Афону, до Великоскитської Хресто-Воздвиженської обителі прибуло близько двадцяти тисяч паломників. Верениця автомобілів розтягнулася на п’ять кілометрів, від монастиря, через село Маняву і впродовж села Маркова. Багато прочан прийшло Хресним Ходом з Снятинщини, Коломийщини, Тернопільщини, Івано-Франківська а також різним транспортом приїхали на свято до обителі з Кропивницького, Одещини, Чернігівщини, Дніпровщини, Волині та багатьох інших областей України. Братія обителі отримала в цей святочний день велике утішення, друзі Скиту подарили часточки мощей св. першомучеників Бориса та Гліба.
За богослужінням також молились голова Івано-Франківської обласної державної адміністрації Олег Гончарук з дружиною Людмилою, голова Івано-Франківської обласної ради Олександр Сич, їхні заступники, голови районних державних адміністрацій, представники політичних і громадський організацій, військовослужбовці, воїни АТО, які Святійшим патріархом були нагороджені медаллю ,,За жертовність і любов до України” .
По завершенні Божественної літургії Святіший Патріарх Київський і Всієї Руси-України Філарет привітав усіх паломників зі святом та закликав до покаяння: “Коли ми не каємось у своїх гріхах – ми не розуміємо, що чекає нас після смерті. А Господь знає і тому не хоче, щоб ми вічно страждали і знаходить інший шлях на покаяння – страждання…Бог допоможе Україні подолати агресію Росії. Вона відібрала Крим, Донбас, і вбиває православних братів. Бог є правда, тож перемога за Україною”. Митрополит Іоасаф подякував Святійшому патріарху Філарету, архиєреям, духовним отцям, жертводавцям і усім благочестивим християнам за спільну молитву.