010011Братія Манявського Хресто-Воздвиженського монастиря пропонує до уваги духовенства Української Православної Церкви Київського Патріархату Послідування чину Пасії. Чин Пасії встановлений в Українській Православній Церкві за митрополита Київського Петра Могили на спомин про страждання Христові. Пасія, на якій читаються страсні Євангелія від чотирьох євангелістів, відправляється у перші чотири п’ятниці або неділі Великого Посту ввечері.

Чин Пасії може звершуватися окремо, а може з’єднуватися з вечірнім богослужінням. Нижче подається послідування чину Пасії, як окремого богослужіння.
Духовенство з Євангелієм виходить через Царські врата на середину храму, девстановлено Голгофу, перед Голгофою – аналой для Євангелія.
Священик: Благословен Бог наш завжди, нині, і повсякчас, і на віки віків.
Читець: Амінь. Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі. “Царю Небесний”. “Трисвяте”. “Слава і нині”. “Пресвята Тройце”. “Господи, помилуй” (тричі). “Слава і нині”. “Отче наш”.
Священик: Бо Твоє є Царство, і сила, і слава, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки віків.
Читець: Амінь. Господи, помилуй (12 разів). “Слава і нині”. Прийдіть, поклонімось…
Читається псалом 50:
Помилуй мене, Боже, з великої милости Твоєї, і з великого милосердя Твого прости провини мої. Особливо омий мене від беззаконня мого і від гріха мого очисти мене. Бо беззаконня моє я знаю, і гріх мій повсякчас переді мною. Проти Тебе єдиного я згрішив і лукаве перед Тобою вчинив, отже, праведний Ти у слові Твоїм і справедливий у присуді Твоїм. Ось бо в беззаконні зачатий я, і в гріхах породила мене мати моя. Бо Ти істину полюбив єси, невідоме й таємне мудрости Твоєї]явив Ти мені. Окропи мене ісопом – і очищуся, омий мене – і стану біліший від снігу. Дай мені почути радість і веселість – і зрадіють кості мої упокорені. Відверни лице Твоє від гріхів моїх і прости всі беззаконня мої. Серце чисте створи в мені, Боже, і духа праведного віднови в нутрі моєму. Не відкинь мене від лиця Твого і Духа Твого Святого не відніми від мене. Поверни мені радість спасіння Твого і духом могутнім укріпи мене. Навчатиму беззаконників шляхів Твоїх, і нечестиві навернуться до Тебе. Визволи мене від вини кривавої, Боже, Боже спасіння мого, і язик мій радісно славитиме правду Твою. Господи, відкрий уста мої, і уста мої сповістять хвалу Твою. Бо коли б Ти жертви забажав, приніс би я: всепалення Ти не бажаєш. Жертва Богові – це дух упокорений, серцем скорботним і смиренним Ти не погордуєш. Ублажи, Господи, благоволінням Твоїм Сион, і нехай збудуються стіни єрусалимські. Тоді буде угодна Тобі жертва правди, приношення і всепалення: тоді покладуть на Жертовник Твій тельців.
Слава Отцю і Сину, і Святому Духу, і нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
Алилуя, алилуя, алилуя, слава Тобі, Боже (3 рази).
Звершується кадіння храму, під час якого співається Стихира:
Стихира, глас 5:
Тебе, що зодягаєшся у світло, як у ризу,
зняли з древа Йосип з Никодимом,
побачили Тебе мертвого, нагого, непохованого;
жалібний плач підняв і, ридаючи, взивав:
О, горе мені, улюблений Ісусе!
Тебе бо побачивши на хресті розіп’ятого,
сонце в темряву одягнулося,
і земля зі страху затряслася,
і роздерлася церковна завіса;
я ж нині бачу Тебе, що мене ради зволив прийняти смерть.
Як поховаю Тебе, Боже мій,
або якою плащаницею обгорну?
Як же руками доторкнуся до нетлінного тіла Твого,
або якою піснею оспіваю Твою кончину, Щедрий?
Величаю страсті Твої,
оспівую і поховання Твої з воскресінням, взиваючи:
Господи, слава Тобі.
Виголошується велика ектенія:
Диякон: В мирі Господу помолимось.
Хор (за кожним проханням): Господи, помилуй.
За мир з неба і спасіння душ наших Господу помолимось.
За мир усього світу, за добрий стан святих Божих Церков і за з’єднання всіх Господу помолимось.
За святий храм цей і тих, що з вірою, побожністю та страхом Божим входить до нього, Господу помолимось.
За владику і отця нашого (сан та ім’я Предстоятеля Церкви), і владику нашого (сан та ім’я правлячого архиєрея), чесне пресвітерство, у Христі дияконство, за весь причет і людей Господу помолимось.
За святий храм (в монастирях – святий монастир) наш і село наше, і з всяке місто, село і країну, і за тих, що по вірі живуть у них, Господу помолимось.
За добре поліття, за врожай плодів земних і за часи спокійні Господу помолимось.
За подорожніх, за недужих, знеможених та поневолених і за спасіння їх Господу помолимось.
Щоб Господь Бог спас і помилував старих і молодих, убогих, сиріт і вдовиць, і тих, що в хворобах і в журбі, у бідах і в скорботах, у пригодах і в полоні, у в’язницях і в засланнях, а особливо тих, що терплять гоніння Христа ради й ради віри православної від людей безбожних, від відступників та єретиків, і щоб Господь згадав про переслідуваних, відвідав, зміцнив і звеселив їх, і щоб Своєю Божественною силою скоро подав їм поміч, волю та визволення, Господу помолимось.
Щоб Господь Бог спас і помилував тих, хто ненавидить і кривдить нас, і хто чинить напасті на нас, і щоб не допустив їхньої загибелі через нас, грішних, Господу помолимось.
Щоб Господь просвітив світлом Божественного пізнання відступників від православної віри і засліплених погибельними єресями, і приєднав їх до Своєї Єдиної, Святої, Соборної й Апостольської Церкви, Господу помолимось.
Щоб Господь Бог Милосердний заступився за Святу Свою Православну Церкву, охоронив її від ворогів видимих і невидимих, і щоб послав їй цілющий мир, міцну єдність та славний розвиток, Господу помолимось.
Щоб Господь Бог, прикладом Своїх страждань, послав усім нам у цей піст смиренну покору, міцну терпеливість та братню любов, і щоб ними ми вдосконалили душу свою для достойної зустрічі воскресіння Господнього та життя правдиво християнського, Господу помолимось.
Щоб Господь Бог згадав і за всіх спочилих в надії на воскресення й вічне життя – батьків і братів та сестер наших, що тут лежать, і за православних християн по всіх усюдах, і щоб оселив їх зі Святими, де сяє Світло лиця Божого, а нас помилував, Господу помолимось.
Щоб визволитися нам від усякої скорботи, гніву, небезпеки та недолі, Господу помолимось.
Заступи, спаси, помилуй і охорони нас Боже, Твоєю благодаттю.
Пресвяту, Пречисту, Преблагословенну, Славну Владичицю нашу Богородицю й Приснодіву Марію зі всіма святими пом’янувши, самі себе і один одного, і все життя наше Христу Богові віддамо.
Священик: Бо Тобі належить усяка честь і поклоніння, Отцю і Сину, і Святому Духу, нині і повсякчас, і на віки віків.
Хор: Амінь.
Антифон 15, глас 6:
Сьогодні висить на древі,
Той, Хто землю на водах повісив;
на Царя ангелів вінець з терену покладений;
у неправдиву багряницю облачається,
Той, Хто хмарами небо зодягає;
побиття приймає Той, Хто в Йордані звільнив Адама;
цвяхами прибитий Жених Церковний;
списом пробитий Син Діви.
Поклоняємося страстям Твоїм, Христе (тричі),
покажи нам і славне Твоє Воскресіння.
Диякон: Будьмо уважні.
Священик: Мир усім.
Читець: І духові твоєму.
Диякон: Премудрість. Прокимен, глас 4: Розділили ризи Мої собі і за одежу Мою кидали жереб.
Стих: Боже, Боже Мій! Зглянься не Мене! Нащо Ти покинув Мене?
Диякон: I щоб сподобитися нам вислухати святого Євангелiя, Господа Бога молiмо.
Хор: Господи, помилуй (тричi).
Диякон: Премудрiсть. Станьмо побожно. Вислухаймо святого Євангелiя.
Священик: Мир всім.
Хор: I духовi твоєму.
Священик: Вiд (iм’я євангелiста) святого Євангелiя читання.
Хор: Слава страстям Твоїм, Господи.
Диякон: Будьмо уважнi.
І читається Євангеліє:
Пасія 1 — від Матея, глави 26 і 27.
Пасія 2 — від Марка, глави 14 і 15.
Пасія 3 — від Луки, глави 22 і 23.
Пасія 4 — від Іоана, глави 13, 14, 15, 16, 17.
Хор (після читання Євангелія): Слава довготерпінню Твоєму, Господи!
Виголошується потрійна ектенія:
Диякон: Помилуй нас, Боже, з великої милості Твоєї, молимось Тобі, вислухай і помилуй.
Хор: Господи, помилуй (тричі – за кожним наступним проханням).
Ще молимось за владику і отця нашого (сан та ім’я Предстоятеля Церкви), і владику нашого (сан та ім’я правлячого архиєрея), за братів наших священників, священномонахів і за все у Христі братство наше.
Ще молимось за Богом бережену Україну нашу, владу і військо її, щоб ми тихе і мирне життя прожили у всякому благочесті і чистоті.
Не бажаючи смерті грішників, але чекаючи їх навернення та покаяння, з’єднай усіх у Святій Своїй Церкві, молимось, Тобі, Милосердний Господи, вислухай і помилуй.
Ти, що впорядкував світ цей на славу Твою, сотвори, щоб істинною вірою і благочестям Тебе, Бога нашого, прославляти, молимось Тобі, Всесильний Творче, вислухай і помилуй.
Ти, що дав нам заповідь Твою любити, Тебе, Бога нашого, і ближнього свого, створи, щоб ненависть, ворожнеча, образи та інші беззаконня припинилися, істинна ж любов нехай воцариться в серцях наших, молимось, Тобі, Спасителю наш, вислухай і милостиво помилуй.
Ще молимось за Святійших Патріархів православних, за благочестивих і повік-незабутніх фундаторів святого храму (в монастирях – святого монастиря) цього і всіх спочилих отців і братів наших, що тут і повсюди лежать, – православних.
Ще молимось за милість, життя, мир, здоров’я, спасіння, Боже завітання, прощення і відпущення гріхів рабів Божих (поминає імена за здоров’я) і всіх парафіян святого храму цього (в монастирях – братії та прихожан святого монастиря цього).
Ще молимось за тих, що дари приносять і добро діють у святому і всечесному храмі цьому; за тих, що трудяться, співають, і за всіх присутніх людей, що сподіваються від Тебе великої і багатої милості.
Священик: Вислухай нас, Боже, Спасителю наш, надія всіх кінців землі і тих, що в морі далеко, і, Милостивий, будь милостивим, Владико, до гріхів наших і помилуй нас, бо Ти Милостивий і Чоловіколюбний Бог єси, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків.
Хор: Амінь.
Диякон: Ще й ще, з умілінням сердець, схиливши коліна до розіп’ятого на Хресті Господа нашого – Ісуса Христа, помолимось.
Хор: Господи, помилуй!
Священик читає Молитву до Господа нашого Ісуса Христа,
на хресті розп’ятого (всі стають на коліна):
На хресті ради нас прибитий, Ісусе Христе, Єдинородний Сину Бога Отця, невичерпна Безодне милості, любові та щедрот! Я знаю, що Ти за гріхи мої, через милість Свою невимовну, зволив пролити на хресті Свою кров, яку я, окаянний й невдячний, своїми огидними вчинками досі ногами топтав та зневажав.
Тому з глибини беззаконства та скверни своєї дивлюсь я очима духовними нині на Тебе, свого Викупителя, розіп’ятого на хресті, з покорою та вірою в страсті Твої, повні благодаті Твоєї, і припадаю перед Тобою, і благаю відпущення провин та виправлення огидного мого життя.
На хресті прибитий, вислухай наше гаряче благання, – споглянь на народ наш, споглянь на всі муки та рани його, – і пошли йому долю щасливу, спокійне життя та мир у Церкві його! Нехай Твоя Кров Божественна, пролита за нас на хресті, омиє всіх нас від великих страждань, які терпимо всі ми за наші провини перед Тобою. Бо вже сил у нас немає терпіти, бо вже нашими слізьми гіркими покрилась уся наша рідна земля!
Заступися, Господи наш Милостивий, за Церкву святу Свою православну, охорони її від ворогів видимих і невидимих, і пошли їй Свій мир святий, міцну єдність та розвиток славний!
Будь милостивий до мене, Владико й мій Суддє, – не відкинь Ти мене від лиця Свого, і рукою Своєю всесильною пригорни мене до Себе й постав на дорогу правдивого покаяння, щоб я відтепер міг покласти початок свого спасіння.
Своїми Божественними стражданнями втихомир пристрасті тіла мого! Пролитою кров’ю Своєю очисти всі скверни моєї душі! Розп’яттям Своїм розіпни мене від світу з його спокусами та пожадливостями! Своїм хрестом закрий мене від ворогів невидимих, які ловлять мою душу! Своїми ногами пробитими відверни ноги мої від усякої лукавої дороги! Руками Своїми пробитими стримай руки мої від усякого вчинку, для Тебе невгодного!
Прибитий тілом, прибий цвяхами до страху моє тіло, щоб я відхилявся від усього злого і чинив Тобі добре! Ти, що схилив на хресті Свою голову, похили до покори мою горду земну пиху! Терновим вінком Своїм охорони мої вуха, щоб нічого не чути мені, крім чеснотного! Ти, що устами Своїми спробував жовчі, поклади охорону нечистим устам моїм. Ти, що маєш пробите списом серце, – створи серце чисте в мені! Солодко врази усього мене всіма Своїми ранами до любові Твоєї, щоб Тебе, свого Господа, я полюбив усією душею своєю, усім серцем своїм, усією силою й усією думкою!
Дай мені Себе, Чужинця, що не має Він де голови прихилити! Дай мені Себе, найдобрішого, що від смерті визволяє душу мою! Дай мені Себе, найсолодшого, що Своєю любов’ю в скорботах і напастях мене насолоджує, щоб Того, Кого перше я ненавидів, прогнівляв, від себе відганяв і до хреста цвяхами прибивав, щоб Його тепер я полюбив, прийняв з радістю й солодко поніс Його хрест до кінця мого життя!
Не дай, відтепер, Викупителю мій найдобріший, вчинитися жодній волі моїй, бо зла й непутяща вона, щоб мені знов не впасти в тяжку неволю гріха, який царював був у мені, а нехай у мені чиниться завжди Твоя добра воля, яка спасти мене хоче, – і їй я себе доручаю.
Я ставлю Тебе, мого розіп’ятого Господа, перед духовними очима свого серця, і благаю з глибини душі, щоб і тоді, коли я з тлінним тілом своїм розлучатися буду, я Самого Тебе на хресті Твоїм бачив, і щоб Ти прийняв мене в руки Свої, заступив і охоронив від повітряних духів злоби, й оселив з тими грішниками, які добре тобі догодили своїм покаянням.
На хресті прибитий, вислухай наше гаряче благання, – споглянь милостиво на нас, що зібралися в храмі святому Твоєму, і благаємо слізно розп’яття Твоє: охорони нас усіх Божественною кров’ю Своєю, і спаси нас від ран та недолі тяжкими страстями Твоїми, а ми будемо в повній покорі служити Тобі на віки віків!
Хор: Амінь.
І всі встають.
Диякон: Премудрість!
Священик: Пресвятая Богородице, спаси нас.
Хор: Чеснiшу вiд херувимiв i незрiвняно славнiшу вiд серафимiв, що без iстлiння Бога Слово породила, дiйсну Богородицю, тебе величаємо.
Священик: Слава Тобi, Христе Боже, надiє наша, слава Тобi.
Хор: Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь. Господи, помилуй (тричi). Благослови.
Священик: Христос, iстиний Бог наш, що ради нас, людей, і ради нашого спасіння страшні муки, і Животворчий Хрест, і вільне погребіння тілом терпіти зволив, молитвами Пречистої Своєї Матерi, святих, славних i всехвальних апостолiв (i святого, що його пам’ять у той день святкуємо), святих i праведних Богоотцiв Йоакима i Анни, преподобних i богоносних отцiв наших i всiх святих помилує i спасе нас, бо Вiн Благий i Чоловiколюбний.
Хор: Амінь. Претерпiвий за нас страстi, Iсусе Христе, Сину Божий, помилуй нас! (тричі).
Священик, а за ним і всі люди, під спів Стихири Великої Суботи, смиренно підходять до Голгофи, побожно двічі вклоняються розіп’ятому Христові, і цілують хрест. По цьому вклоняються ще раз і відходять.
Стихира Великої Суботи, гл. 5:
Прийдіть, вшануймо Йосифа приснопам’ятного,
що вночі до Пилата прийшов і Життя всіх випросив:
дай мені Цього подорожнього,
що не має де голови прихилити;
дай мені Цього подорожнього,
Якого ученик лукавий на смерть видав;
Дай мені Цього подорожнього,
Що Його Мати, бачачи на Хресті розіп’ятим,
Ридаючи голосила і по-материнські взивала:
О, горе Мені, Дитя Моє!
О, горе Мені, Світло Моє,
Серце Моє улюблене!
Симеоном бо провіщене, в церкві нині сталося:
Моє серце меч пройшов;
Але в радість воскресіння Твого плач оберни.
Поклоняємось страстям Твоїм Христе (тричі)
і святому Воскресінню.
Якщо чин Пасії звершується разом з вечірнєю у Неділю ввечері, то після читання «Нині відпускаєш…» по «Отче наш…» і виголосу священика, відкриваються Царські врата і починається спів стихири на глас 5: «Тебе, що зодягаєшся у світло, як у ризу…», під час якої звершується кадіння храму. Велика ектенія пропускається. Далі співається Антифон 15, глас 6: «Сьогодні висить на древі…», після чого йде подальше послідування чину Пасії. Після читання молитви до розіп’ятого Господа, співається стихира Великої Суботи на глас 5: «Прийдіть, вшануймо Йосифа приснопам’ятного…». Духовенство звершує поклони перед Голгофою і заходить через Царські врата до вівтаря. Далі – тропарі: «Богородице Діво, радуйся…» та інші з поклонами на солії та йде закінчення вечірні, як у Великий піст.